249,00 ₺ KDV Dahil
199,00 ₺ KDV Dahil

Outdoor Giyim Nedir ?

 

Outdoor giyim, doğa yürüyüşü, tırmanma, kamp, piknik, trekking, hiking, yada ormanda bisiklet turları gibi dışarıda yapılan dış mekan aktivitelerinde kullanılan her türlü giyim ürününe verilen genel addır. Outdoor ayakkabı gibi bir çok farklı ürün asıl amacı olan giyinmekten daha üztün meziyetler üstlenerek outdoor alanında bizlere yardımcı oluyor.

 

Erkek outdoor ayakkabıyı neden örnek verdik ? çünkü doğada yapılan sporların en gözdesi ve yıllardır modası geömeyen en önemli aktivitesi doğa yürüyüşüdür. Diğer ismi ile trekking sporunda vücudun en fazla çalışan ve en önemli yer, alt bölüm yani ayaklar ve bacaklardır. Bu anlamda üzerinde durulması gereken ilk unsur ayakkabı iken bir diğeri de outdoor pantolon.

 

Outdoor pantolon da genel dış mekan aktivitelerinde özellikle önemine değindiğimiz bir ürün. Yazımızın ilerleyen kısımlarında bahsedeceğimiz nedenler gibi bir çok sebepten dolayı doğada rahat hareket etmek herşeyden önemlidir. Bu konuda tecrübelerimize güveniyor ve sizlere bu sayfada hareket kabiliyetinizi maksimum düzeye çıkaracak outdoor giyim ürünleri ve outdoor ekipmanlarını sunmaya çalışacağız. Peki nedir bu outdoor sporlar ? ve bu tarz açık hava aktivitelerinde ne gibi ekstra giyim ürünlerini kullanmak gerekir ? Gelin bunları birlikte inceleyelim.

 

Outdoor Sporlar Nelerdir ?

 

Yürüyüş, Doğa Yürüyüşü, Trekking

 

Yukarıda biraz değinmeye çalıştık evet en başlıca outdoor sporlardan birisi, yürüyüştür. Yürüyüşün, kalp damar hastalıklarını azaltmak, kan basıncını düşürmek, kilo verdirmek gibi sayamayacağımız kadar fazla faydası ve insan vücuduna etkisi bulunmakta. Bunların yanı sıra özellikle dağlık ve ormanlık alanda yapılan trekking etkinliğinin psikolojik olarak ciddi olumlu etkilerinin olduğu da bilinen bir gerçek.

 

Bu kadar faydası bulunurken tabi ki bir çok insan yürüyüş etkinliğini seviyor ve özellikle son zamanlarda oldukça revaçta.  Hiçbir ekstra ekipman gerektirmeden sadece sizi rahat hissettirecek bir outdoor pantolon ile saatlerce yürüyebilirsiniz. Önemli olan ayaklarınızın rahatlığı demiştik. Evet rahat ortopedik trekking ayakkabı ile yürüyüş etkinliğinizden alacağınız keyfi katlayabilirsiniz.

 

Dağcılık

 

Tırmanmayı da kapsayan, içerisinde kamp ve dağlarda yürüyüş gibi birçok etkinliği barındıran dağcılık en çok bilinen doğa sporları içindedir. Zirveye ulaşmaya çalışan dağcılar, Gore-Tex ayakkabı gibi kendilerine özel yapılmış aksesuarlarla tırmanırlar. Yürüyüş etkinliği gibi ekstra malzeme gereksinimi olmayan bir spor değildir. Bir çok alet, edevat ve dağcılık aksesuarı ile birlikte yola çıkılması gerekir. Dağcılık için özel yapılmış dağcı pantolonu gibi fazlaca giyim ürünü de kullanılmaktadır.

 

Kamçılık, Kamping

 

Kamp giyimi de çok fazla özellik barındırmayan ama kendi içerisinde farklı tasarımlara sahip ve değişik özel malzemelerden üretilen outdoor pantolon erkek gibi farklı ürünler barındıran bir kategoridir. Kamp şehir insanının karmaşa ve yoğun hayattan bir kaçışı gibidir. Son zamanlarda oldukça gözde bir outdoor etkinliği olan kamping için özellikle kış aylarında da kamp yapmaya imkan tanıyan outdoor mont tarzında giyim ürünleri, işimizi kolaylaştırır. Bu gibi giyim standartlarına uyarak yola çıkmak kamp etkinliğinden verim almamıza imkan tanır.

 

Outdoor Giyimin, Standart Giyim Ürünlerinden Farkları Nelerdir?

 

Yürüyüş pantolonu olmadan bir yürüyüş, outdoor montunuz olmadan bir tırmanma faaliyeti yaptığınız düşünülemez. Yapacağımız etkinliğe göre outdoor kıyafet ve outdoor aksesuar yanımıza almamız hem yapacağımız outdoor faaliyetten maksimum fayda sağlamamızı hemde olabildiğince az enerji sarfetmemizi sağlar, çünkü doğada enerji herşeydir.

 

Açık hava etkinliklerinin ilk kuralı tedbirli olmaktır. Tedbirden kastımız yeteri kadar eşya bulundurmak ve gerektiği gibi giyinmektir. Ne gerektiğinden fazla yük edinip kendimize zorluk çıkarmak, nede gideceğimiz ortamın hava ve yer koşullarından bağımsız tamamen alakasız giyinmektir.Yapılacak aktivitenin uzunluğu ve hava şartları göz önünde bulundurularak outdoor kıyafetler edinmek ve yine aynı şartlar göz önünde bulundurularak uygun outdoor aksesuar almak en mantıklısı olacaktır.

 

Outdoor giyim ürünleri farketmeksizin bizi doğada yağmurdan koruyacak bir softshell mont, bir su geçirmez pantolon, bir yağmurluk yada bir çok cepli gömlek olabilir, bunların hepsi outdoor giyeceklere örnektir. Markası, modeli, özellikleri ve outdoor giyim tarzı gibi konular yapacağınız aktivitenin süresine ve türüne göre değişebilmektedir.

 

Kadın veya erkek outdoor giysiler standart kıyafetlerden bazı noktalarda ayrılır. bunlar; kumaş kalitesi ve esnekliği, dikim işçiliği, cep sayısının fazla olması, ürün üzerinde aksesuar konulması için bazı eklentiler olması, kalıplarının rahat olması gibi sıralanabilir.  Bu sayfada sizler için her bütçeye uygun outdoor giyim kombinleri bulundurmaya gayret gösterdik. Haydi gelin birlikte bir kamp planı yapmadan önce outdoor etkinliklerde nelere ihtiyacım var ? sorusunun cevabını arayalım ve outdoor giyim ürünlerini tek tek inceleyelim.

 

Outdoor Giyim Ürünleri Nelerdir ?

 

Dışarıda yapabileceğimiz belkide en kolay ve keyifli aktivite yürüyüş ve bir yürüyüşün olmazsa olmazı, outdoor pantolon. Fazla cep sayısı ve kalıbı, dikimi, esnekliği ve rahatlığı ile diğer standart pantolonlardan ayrılır ve size trekking etkinliklerinizde eşofman rahatlığı sunarken bir yandan da girdiğiniz herhangi bir mekanda şıklığı ile bulunduğu ortama uyum sağlar. kısacası trekking malzemleri içinde en başta gelir. Yürüyüş en çok yaptığımız açık hava etkinliği ve yürüyüşe özel tasarlanmış rahat outdoor pantolonlara özel olarak trekking pantolon yani yürüyüş pantolonu diyoruz.

 

Üretiminde dikkat ettiğimiz husus kumaşının oldukça esnek olması (en az %5 likralı pantolon), kalıp ve kesimlerinin normal giyim ürünleri gibi değil, oldukça özel kalıpta ve kullanıcının üzerine tam oturan tipte pantolon olması gerekir. Sizde alışverişlerinizde bu hususu göz önünde bulundurarak trekking pantolon seçiminizi doğru yapabilirsiniz.

 

Tüm dış mekan aktivitelerde kulanılabilecek ana unsurlardan biride outdoor gömlek. Rahatlığı, doğada yanımıza alabileceğimiz fazla eşyalar için tasarlanmış ceplerin formu ve cep sayıları tercih sebebidir. Kullanım kolaylıkları ile outdoor gömlekler size bir outdoor aktivitede oldukça faydalı olacaktır.

 

Outdoor Bot, yaz, kış, sıcak yada soğuk farketmeksizin dışarıda etkinlik yapabiliyoruz ve bunu kolaylaştıracak en önemli unsur ayaklarımızın sağlığı ve rahatlığı. Bir çift su geçirmez ama nefes alabilen kaliteli outdoor ayakkabınız olduktan sonra her türlü zorlu doğa koşullarını aşabilirsiniz. Her mevsim hiking yapabilir ve istediğiniz kadar doğada zaman geçirebilirsiniz.

 

Outdoor Mont, Tabii ki genellikle kış etkinliklerinin vazgeçilmezi olan ve özellikli malzemelerden (softshell montlar) imal edilen outdoor montlar soğuk hava koşulları ile baş etmede bir outdoor etkinlik meraklısının olmazsa olmazıdır.

 

Outdoor Polar, Bahar aylarında, havanın gün içerisinde değişkenlik gösterdiği durumlarda kullanılır ve outdoor polar hırka ve outdoor polar sweatshirt olarak kullanımı yaygındır. Yine outdoor yağmurluklar da bu gibi havalarda kullanılabilir.

 

Outdoor Termal İç Giyim, Kış aylarının en soğuk günlerinde sıkı giyinsek bile dış giyimden önemlisi daha ziyade iç giyimdir. Kaliteli bir termal içlik ile yine malzemenin özelliğine göre değişmekle beraber -30 derecede bile faaliyetlerimize devam edebiliriz.

 

Outdoor Eldiven, Dağcılık gibi özellikle ellerin kullanıldığı bazı outdoor sporlar var ve bu sporların icrasında kullanılan özellikli malzemelerden yapılmış dağcılık eldivenleri olmazsa olmazlarıdır. Ayrıca yine kaliteli outdoor eldivenler de kışın yapacağımız açık hava etkinliklerinde aldığımız keyfi katlayacaktır.

 

Outdoor Çanta, Büyüklükleri, cep,göz sayılarının fazlalığı ile bilinen kamp çantaları bir örnek olabilir. doğa yolculuğunda ihtiyacımız olan tüm outdoor aksesuarlarımızı yanımızda bulundurmamıza olanak sağlar.

 

Outdoor Bere, Soğuk kış günlerinde yapacağımız dış etkinliklerin vazgeçilmezi softshell yada polar bereler.

 

Outdoor Giyim Markaları

 

Polis sepeti olarak bir çok farklı sektörde imalat yapmaktayız. Özellikle outdoor pantolonlar, outdoor gömlekler gibi ürünleri kendi atölyelerimizde kendi standartlarımızda imal etmekteyiz. Fakat satış stratejilerimiz gereği hem takipçilerimize ürün çeşidi sunmak hemde tasarım farklılıklarına açık olmak adına sizlerle bazı farklı markaları da burada buluşturuyoruz. Bu outdoor markaları her biri kendi alanında üretim yapan ve kalitesini ispat etmiş firmalardır. Bu anlamda iş birliği yaptığımız bazı markalardan bazılarını şu şekilde sayabiliriz ;

 

5.11 Tactical, Evolite, North Mountain, Tugan Taktikal, Wolf Holster, Special, Ervo, Akar, Taktikalp, Watton, Powerdex, Kuyucu Deri, Flaş Taktikal, Combat Tactical, Vogel, Vaneda Outdoor Botu, Carinio Outdoor Botları, Vogel Outdoor Bot, Vav tactical, Taktik Store,

         Tugan Outdoor Pantolon Polis Sepeti

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR