229,00 TL KDV Dahil
299,00 TL KDV Dahil
108,00 TL KDV Dahil
117,00 TL KDV Dahil
179,00 TL KDV Dahil
195,00 TL KDV Dahil
261,00 TL KDV Dahil
270,00 TL KDV Dahil
%3 İndirim
%3İndirim
Ücretsiz Kargo
435,00 TL KDV Dahil
450,00 TL KDV Dahil
%3 İndirim
%3İndirim
Ücretsiz Kargo
415,00 TL KDV Dahil
449,00 TL KDV Dahil
%8 İndirim
%8İndirim
Ücretsiz Kargo
126,00 TL KDV Dahil
135,00 TL KDV Dahil
210,00 TL KDV Dahil
225,00 TL KDV Dahil
89,00 TL KDV Dahil
119,00 TL KDV Dahil
249,00 TL KDV Dahil
357,00 TL KDV Dahil
389,00 TL KDV Dahil
595,00 TL KDV Dahil
%35 İndirim
%35İndirim
Ücretsiz Kargo

Biber Gazı (OC)  Kullanımı, Taşınması, İçeriği ...

 

Biber gazı son günlerde adından sıkça bahsettiren ürünlerimiz arasında. Şehir hayatının bir parçası olarak bazı istenmeyen durumlardan korunmak isteyen takipçilerimizin de önerisi ile satışına başladığımız göz yaşartıcı biber gazı sprey, en uygun fiyata bulabileceğiniz yerde... Polissepeti'nde... Biber gazı hakkında bilgi içeren bu metni sizinle paylaşmamızdaki en önemli amaç konu üzerinde bir çok yalan yanlış veri bulunması. Bu yüzden gelin birlikte her yönü ile bu koruma ve savunma aparatını inceleyelim doğru bilgileri birlikte öğrenelim.

 

Biber gazları Dünya'da bir çok farklı formda üretiliyor ve kullanılıyor. Burada bizim alanımıza giren ve birlikte özelliklerinden tutunda, hakkında merak edilen sorulara kadar her alana değineceğimiz türü, günlük hayatta kullanılan, küçük, çantada taşınabilen, özellikle kadınlar için biber gazı tabir edilen ürünler olacaktır. Polis biber gazı olarak bilinen profesyonel, miktar olarak fazla olan diğer grup ile ilgili satış engeli olduğu için ilgilenmiyoruz ve yazımızın içeriğinde bahsedeceğimiz tüm ürünler satışı yasal biber gazı olacaktır. Zira en çok sorulan soruların başında '' biber gazı yasal mı ? '' gelmektedir.

 

Biber gazı nerede satılır ? aynı şekilde sürekli merak edilen bir diğer önemli soru. Bu soruların hepsini sorular kısmında detaylı cevaplayacağız fakat ön bilgi olması bakımından burada bahsetmekte fayfa görüyoruz. Biber gazı nerede satılır istanbul , gibi özellikle büyük şehirlerde bu sorunun cevabını bulmak kolay. Fakat küçük illerde ürüne ulaşmak zor olabiliyor. Burada da polis sepeti gibi uzun süredir(2007 yılından bu yana ürünün satışı yapmaktayız.) biber gazı satışı yapan ve kurumsal web siteleri tercih etmek gerekir kanaatindeyiz.

 

Biber gazı fiyatları makul olmasından dolayı çok tercih edilen bir savunma ürünü. Ayrıca gerek çantada veya cepte taşınabilir olması, gerek kullanımının basit olması gerekse kullanıldığında oldukça etkili olmasından dolayı biber gazları bu kadar ön planda. Genel olarak özellikle kadınların kendini savunacak özel bazı savunma aparatlarına ihtiyaç duyduklarını gözlemliyoruz. Bunlar doğrudan çözüm odaklı olmalı. Biber gazları gibi kullanıldığı andan işe yaramalı, etkisini göstermeli ve kendini savunan şahsa zaman kazandırmalı anı zamanda da biber gazı fiyatı gibi makul olmalı. Dediğimiz gibi burada Göz yaşartıcı biber gazı devreye giriyor.

 

Bu yazımızda önce biber gazının ne olduğunu, sonra hakkında merak edilen bazı önemli sualleri, daha detaya inerek,  kanuni durumunu inceleyerek sizlerle birlikte bu konuda bilinmeyen tüm konuları açıklığa kavuşturacağız.

 

Ülkemizde 2007 yılından bu yana biber gazı satışı yapan kurumsal kimliğimize güveniyor ve yukarıda bahsetttiğimiz sorulara cevap verebilecek yetkinkte olduğumuza inanıyoruz. Zira sorular, bir çok röportajda, biber gazı ile ilgisi olmayan, konudan bağımsız, konu ile alakalı gelişmeleri takip etmeyen kişilere sorulmakta. Bu da halkı bilgilendirmekten ziyade karışık olan aklımızı daha da çok bulandırmaktadır. Emin olun bu yazıdan sonra " Biber gazı almak, kullanmak suç mu ? " gibi herkesin politik cevaplar verdiği sorulara en net cevapları bulacaksınız. Bu bilgiler ile detaylı olarak konuyu kavradıktan sonra yalnızca biber gazı satın al butonuna basıyor olmanız yeterli olacak. Gelin önce ürünlerin içeriğini tanıyarak işe başlayalım...

 

Biber Gazının İçeriği, Hammaddeleri...

 

OC biber gazı olarak bilinen içerik aslında oldukça basit, şili biberlerinin öğütülerek özünün alınmasından ibarettir. Oc Gas olarak bilinen şili biberi özütü(Capsicum) ve Bu özün daha yapışkan ve akışkan olmasını sağlayan (Oleoresin) kelimelerinin kısaltmalarından oluşur. Ayrıca şişe içeriğine bu özütün dışarı tazyik ile çıkmasını sağlayan karbon dioksit gazı konulur ki kullanım seri ve kolay olsun. Bu içerikteki hammaddeleren anlayacağımız üzere biber gazında insan sağlığına zararlı ve kalıcı hasara sebebiyet verecek herhangi bir madde ihtiva etmez. 

 

Biber gazı etkisi insan üzerinde genel olarak gözlerde yanma ve akıntı, burunda yanma ve akıntı olarak tarif edilebilir. Kullanılması bu sebeple insanların kontrol altına alınması amacı iledir. Şişenin içeriğindeki maddeleri öğrendiğimize göre artık en can alıcı, hakkında merak edilenlere geçebiliriz.

 

Biber Gazları Hakkında Sorular Ve Merak Edilenler

Polis sepeti olarak biber gazının bir çok yönlü olarak ele alınmasından yanayız. Konunun bir çok farklı branşın ilgi alanına girdiğinin farkındayız. Bu yüzden her konuyu kendi alanında uzman kişi ve kurumların cevaplandırması için ilgili soruları bölümlere ayırarak sizlere ulaştırmayı uygun gördük. Hukuki alanda sorulan soruları Hukukçu ve kolluk kuvvetleri, Kullanım alanındaki soruları Polis, Jandarma personeli ve kişisel savunma uzmanları, İçerik alanında olan soruları profesyonel kimya alanında çalışma yapmış uzman kişiler ve insan vücudu hakkında etkilerini tıp doktorlarının cevaplamasını sizler için sağladık. Bu anlamda burada yazan bilgilere güvenebilirsiniz. Sizler için biber gazı hakkında olabildiğince net ve anlaşılabilir bilgileri derledik.

 

Biber Gazı Hakkında Hukuki Sorular

 

Biber gazının satışı yasak mı ? 

 

Hukuken kısıtlandıran herhangi bir kanuni altyapı bulunmadığı gibi hiçbir kanunda da biber gazı yasaktır şeklinde bir ifade bulunmaz. Yani biber gazı satması, alması, üzerinde taşıması ve dahi gerektiğinde kullanması yasaldır. Bununla ilgili bir çok fikir ayrılığı bulunmaktadır. Fakat halihazırda kanunlarımızda doğrudan vatandaşların üzerinde taşıyamayacağı grupta bir çok silah vb. eşya zikredilirken biber spreyini bu gruba kanun sokmamıştır. Buda yasal ve üzerimizde taşıyabiliriz anlamına gelmektedir. Kanunların haricinde Emniyet Genel Müdürlüğünün 2016 ve 2021 yılları arasında yaptığı 5 farklı resmi açıklama ile özel olarak şu şekilde bilgi verilmiştir. " Biber gazı spreylerini vatandaşlarımızın üzerinde bulundurması yasaldır. Herhangi bir kanunda suç olarak anılmamıştır. Üretimi zaten Milli Savunma Bakanlığı tarafından denetlenen göz yaşartıcı spreyleri yurttaşlarımız kendini koruma amacı ile ceplerinde ve çantalarında bulundurabilir. Bu hususla ilgili genelge kolluk kuvvetlerimiz ile paylaşılmış olup özellikle kadınların üzerinde bulunan biber gazı spreylerine herhangi bir işlem yapılmaması talimatı iletilmiştir."

 

Biber gazını çantada veya cepte taşımak suç mudur ?

 

Biber gazının bir önceki madde de ifade ettiğimiz gibi taşınması, alınıp satılması ve gerektiği halde(nefs-i Müdafaa) kullanılması yasaldır. Kanunen üzerinizde biber gazı taşınmasını engelleyecek bir husus bulunmamaktadır. Ayrıca bu bölümü araştırırken başvurduğumuz kaynaklar arasında yer alan jandarma ve polis (genel kolluk kuvveti personelin tamamının fikri alındı) memurlarının ortak kanaati ve beyanı şu şekildedir.

'' Eskiden 2017 yılından önce her kimin üzerinde olursa olsun biber gazını alıp işlem yapıyorduk. İdari para cezası gibi işlemler yaparak halkı gazın kötü amaçlı kullanımına karşı korumak için bu uygulama bir teamül olarak süregeliyordu. Fakat 10 Nisan 2017'de ilk defa Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı'nın bir basın açıklaması ile bu uygulamalara son verdik. Bu açıklamadan sonra özellikle kadınların üzerinde bulunan biber gazlarına kesinlikle herhangi bir işlem yapılmadı. Bildiğimiz kadarıyla her yıl sorulan sorular üzerine İçişleri Bakanlığı da bu şekilde açıklamalar yapıyor, kayıtlarda mevcuttur. ''

 

Biber gazı kullanmak suç mu ? Cezası var mıdır ?

 

Kanunlarda nefsi müdafaa şartları gayet açık ve nettir. Bunlar en basit hali ile ;

1- Kişiye yada yakınında bulunan bir başkasına haksız bir saldırı olmalı.

2-Yapılan meşru müdafaa kesinlikle korunmaya yönelik olmalı.

3-Yapılan müdafaa hareketleri saldırı anında olmalı.

4-Nefsi müdafaaya yönelik yapılan savunma orantılı olmalıdır.

Bu basit maddeleri incelediğimizde karşımıza çıkan sonuç ve genel olarak mahkemelerin verdiği kararlarda ortaya konulan içtihatlar şu şekildedir. Suç işleme amaçlı kullananlar hariç kendini savunmak için biber gazı kullanan hiç kimse ceza almamıştır. Bu da gerektiği halde biber gazını kullanmanın genel uygulama içinde suç olmadığını göstermeye yeterlidir. Bu husus örneğin Jenix biber gazı üzerinde '' SELF DEFENCE = KENDİNİ SAVUNMA '' yazısı ile ifade edilmiştir. Aynı şekilde Nato göz yaşartıcı biber gazı spreyi şişesi üzerinde de aynı ibare bulunur. Yani ürünün imal edilme sebebi dünyada aynı tehlikelere karşı koymak içindir.

 

Biber gazının cezası nedir ?

 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir hukuk devletidir. Hukuk devletinde yapılan her icraatın karşılığı hukuken ve kanunlar çerçevesinde belirlenir. Kanunlarda suç olarak belirlenmemiş hiçbir eylemin cezası olmaz. Önceki sorulara verdiğimiz cevaplarda biber gazı taşımanın bir suç olmadığını açıkça ispatlamıştık. Buradan varacağımız sonuç ise suç olmayan bu eyleme herhangi bir ceza verilemeyeceğidir. Bunun istisnası ise kesinlikle bir suç işlemek ve bir başkasına zarar vermek kastı ile kullanmaktır. Bunun haricindeki biber gazı taşıma ve kullanmalarının herhangi bir cezası şu ana kadar verilmemiştir.

 

Biber gazı silah sayılır mı ?

 

Biber gazını silah olarak doğrudan sayan herhangi bir kanunumuz bulunmamaktadır. Fakat bir suç işlenmiş ve bu suça biber spreyi ile eşlik edilmiş ise ve gaz bu suça nitelik kazandırmış ise bu durumda biber gazıda silah olarak mahkemeler tarafından değelendirilmiştir. Zira mahkemeler her suçu incelerken suçlu kişiye avantaj sağlayan bu tip detayları inceler ve suçun cezasını da kullandığı bu tip ek aletlerin ve ekipmanların yardımı nispetinde artırır. Burada dikkat edilmesi gereken konu biber gazının silah olarak sayılması, silah yerine konulması hususu yalnızca işlenen bir suçta kullanılmasında ortaya çıkmıştır. Daha öncede ifade ettiğimiz gibi herhangi bir suça karışmadan kendinizi koruma amaçlı biber spreyi kullanımı yasaldır ve korunma amaçlı kullanıldığında bir silah olarak anılamaz. Yalnızca bir savunma yardımcısı olarak düşünülebilir.

 

Biber gazı ile avm ye girilir mi

 

Kanunlarda açıkça taşınması suç sayılmayan, silah olarak kanunda belirlenmemiş herşey ile alışveriş merkezlerine girilebilir. Girişte arama kısmında bulunan güvenlik görevlileri tabii görevli oldukları mekanın korunmasından sorumlu oldukları için buna aldıkları talimatlar çerçevesinde tepki vereceklerdir. Yani bir avmde sorunsuz bir şekilde buna müsaade ederlerken diğer bir başka avmde kesinlikle girişte bırakmanız istenmektedir. Farklılık genellikle yönetim kadrosunun kanunları yakından takip edip etmemesi ile alakalıdır. Bu gibi müsaade edilmeyen avmlerde öncelikle karşınızdaki güvenlik görevlisine, kanunen biber gazının alışveriş merkezine girmesinde bir engel olmadığını ve dışarıda bulunurken kendini koruma amaçlı olarak sürekli yanınızda taşıdığınızı ifade edebilirsiniz. 

 

Biber Gazı Kullanımı İle İlgili Sorular...

 

Biber gazı ne işe yarar ? Ne amaçla kullanılır ?

 

İçerisinde OC gaz (oleoresin capsicum) yani en acı biberler olarak bilinen şili biberlerinin özü ve bu özün dışarı çıkmasını kolaylaştıracak karbon dioksit gazı bulunan, üzerindeki buton sayesinde aktif olan, şişelenmiş haldeki kendini koruma aparatına, biber gazı spreyi yada göz yaşartıcı sprey diyoruz. Bir saldırı anında kendimizi korumak ve olay yerinden uzaklaşacak süreyi kendimize yaratmak amacı ile kullanılır. Evet burada yer alan bilgilerin tümü kişilerin kendini koruması üzerine derlenmiştir. Biber spreyinin en temel kullanım amacı da saldırganın özellikle yüz bölgesine püskürterek kişinin kendini korumaya almasıdır.

 

Biber gazını kimler kullanabilir ?

 

Yetişkin, 18 yaşının üstünde tüm vatandaşlarımızın polis sepeti üzerinden biber spreyini temin edebilme ve kullanabilme hakları bulunmaktadır. Kullanımı oldukça basit olduğu için herhangi bir ekstra eğitim vs. gerektirmez. Fakat belirli pratikleri yaparak, biber gazı kullanımı konusunda çekilmiş videoları izleyerek bilinçli bir şekilde kullanmak en doğrusu olacaktır. Yani Tüm yetişkinler biber gazı  kullanabilir.

 

Biber gazı ne zaman kullanılır ?

 

Kendini koruma konusunda anlattığımız üzere kullanım için en önemli oluşması gereken şart saldırıdır. Herhangi bir saldırı yok ise biber gazını kullanmanız için gerekli bir sebep bulunmaz. Saldırıya uğradığınız an istediğiniz gibi ve güvenli kullanım koşullarını atlamamak şartı ile kullanabilirsiniz.

 

Biber gazı nasıl kullanılır ?

 

Öncelikle durum değerlendirmesi yaparak biber gazı kullanmanıza gerek var mı ? Yoksa sadece konuşarak yada kendi beden gücünüz ile sorunu çözebilecek misiniz ? buna bir karar verin. Tabii ki bu kararı verirken olabildiğince seri olun ve hızlı davranın. Karar vermenizde kolaylık sağlayacak en önemli etken çevrenizde birileri var ise ve size yardım edeceklerini düşünüyorsanız biber gazını bu tip ortamlarda kullanmanıza pek gerek kalmayabilir. İşin özü yalnızken ve saldırgan ile başbaşa iken kullanmak daha mantıklı olacaktır. Şimdi kullanmaya karar verdikten sonraki kısıma geçebiliriz.

 

Öncelikle biber gazını kullansanız da yüksek sesle, sürekli olarak, art arda ve komut verir nitelikte konuşun. Şu şekilde '' DUR - YAKLAŞMA- UZAKLAŞ BURADAN - SAKİN OL) gibi ihtarları sürekli olarak tekrarlayın, çekinmeyin yüksek sesle ihtarları sürdürün. Bunun yalnızken evde pratiklerini yapın. Ne kadar özgüvenli, ne kadar yaptığı işi bilir şekilde bir görüntü verirseniz karşı tarafta o kadar etkili olacaktır. Biber gazının butonuna basarak saldırganın direkt olarak yüzünü hedef alır şekilde şişenin şahsın yüzüne boşalmasını sağlayın. Aranızda her zaman en az 2 adım mesafesi(1.5 metre) kalmasına dikkat edin. Bunları sırasıyla yaparken gazın etkisinden emin olun ve sakin kalmaya çalışın. Saldırgan gözlemlere göre genellikle ilk etapta bir boğulma hissi ile ne yapacağını bilemiyor ve daha sonra kaçma girişiminde bulunuyor. Bundan sonrasında sizin yapacağınız da aynı şekilde, artık olay yerinden ayrılmak ve bölgenizde bulunan kolluk kuvvetlerine bilgi vermek olacaktır. 

 

Biber gazı kılıfı kolaylık sağlar mı ?

 

Şayet biber spreyini belinizde kemerinize takarak taşıyacaksanız evet bir biber gazı kılıfı edinmekte fayda vardır. Fakat çantada veya cepte taşıyacaksanız kesinlikle kılıf kullanmayın. Kullanım esnasında çıkarırken zorlanacaksınız ve bu sizi olumsuz etkileyecektir. Biber spreyi çantada yada cepte akmaz veya kendiliğinden basılamaz. Çünkü halihazırda üretilen gaz şişelerinin püskürtme butonlarının yan kısımlarında kullanma emniyeti bulunur ve siz butona sert bir şekilde basmadığınız müddetçe akmaz yada püskürtme yapmaz. Bu konuda müsterih olun ve kullanıma hazır halde yanınızda bulundurmakta fayda olduğunu unutmayın.

 

Biber Gazını Temin Etme İle İlgili Sorular...

 

Biber gazı nereden satın alınmalı ?

 

Alırken dikkat edilecek en önemli husus öncelikle orijinal biber gazı olması sonra son kullanma tarihinin yaklaşmamış olmasıdır. Bu şekilde garantili olarak alışveriş yapmanın en kolay yolu satış hacmi yüksek, kurumsal kimlikli, sattığı ürünün arkasında duran firmalardan alışveriş yapmaktır. Her konuda olduğu gibi oldukça önemli bir savunma ürünü olan ve yerine göre canımızı emanet edeceğimiz ürünü yetkili firmalardan almak gerekir ki kullanımda vs. bir sorun ile karşılaşılmasın.

 

Biber gazı nerede satılır ? İstanbul'da biber gazını satan ve satma yetkisi olan mağazalar nerelerdir ?

 

Polis sepeti İstanbul mağazamızda haftanın 6 günü , web sitemizde satışta olan tüm biber gazı marka ve modellerini bulmak ve temin etmek mümkündür. Jenix, Nato ve Jet marka biber gazlarının yetkili istanbul bayii olarak sizlere bu adres ve konumda hizmet vermekteyiz. İstanbul içerisinde biber gazı satın almak için en uygun fiyat garantisi ile yıllardır aynı adreste garantili bir şekilde bu ürünleri sizlere ulaştırmaktayız.

 

En iyi biber gazı hangisi ? 

Detaylı olarak biber gazı markaları konusunda değineceğiz fakat burada yüzeysel olarak bilgilendirmekte fayda görüyoruz. En iyi biber gazı hiç şüphesiz ihtiyaç anında elinizin altında bulunan ve püskürtme butonuna bastığınızda sizi koruyandır. Bunun haricinde tüm detaylar gereksiz tüm teferruatlar anlamsızdır. Çünkü etkisi ile sizi olay anında korumayı amaçlayan bir üründen ilk görevini beklemek en doğal hakkımızdır. Bu anlamda Ülkemizde üretilen jenix göz yaşartıcı biber gazı spreyini ve Alman menşeili olan Nato göz yaşartıcı biber gazı spreyini öneriyoruz. 2007 yılından beri özellikle nato gaz satışında Türkiye'de lider konumda olmamız, bu konuda çok fazla tecrübe kazanmamızı sağladı. Bu yüzden tavsiyelerimize güvenerek her iki markayı da alıp güvenle kullanabilirsiniz.

 

Biber gazı eczanede satılır mı ?

Genel tecrübelerimize dayanarak bu soruya olumsuz cevap vermek durumundayız. Etrafımızdaki bir çok eczanede biber gazı bulunmamaktadır. Eczanelerin satışı ile ilgili kanuni bir engel yoktur. Fakat eczanelerin çoğunda biber spreyini bulamazsınız. Bu yüzden Polis sepeti gibi yetkili satış mağazalarından yada internet sitemizden güvenle temin edebilirsiniz.

 

Portakal gazı nedir ?

Jenix firmasının ilk üretimlerinden olan 100 ml şişeler İçişleri bakanlığı tarafından alınarak en başta Çevik Kuvvet personelleri olmak üzere Polis Memurlarına kullanmaları için zimmetli olarak verildi. Bu gazlara halk arasında, şişesinin turuncu olmasından, içindeki gazın şişenin ağzından sıvı ve sicim şeklinde ip gibi ve turuncu renkte çıkmasından dolayı portakal gazı denildi. Aksi halde orijinal portakal gazı öldürücü bir kimyasal silahtır ve ülkemizde bulunmamaktadır. 

Biber Gazının Etkileri İle İlgili Sorular...

 

Biber gazı kör eder mi ?

 

Biber gazının gözler üzerinde etkili olduğu bir gerçektir. Göz ile doğrudan temas ettiği zaman acı verir ve gözden dışarı atılmadığı yani temizlenilmediği takdirde bu acı sürer. Gözü açamamaktan kaynaklı belirli bir süre görme faaliyeti de son bulur. Fakat kesinlikle gazın körlük yaptığı bir vakıaya rastlanılmamştır. Bu yüzden bu soruya kısaca kör etmez geçici olarak temas eden kişinin gözünü açtırmaz şeklinde cevap verebiliriz. 

 

Biber gazı yedikten sonra ne yapmalı ? 

 

Biber gazı etkisine maruz kalanlar genellikle önce gözlerde ve burunda acı hissi yaşarlar. Ardından boğulma hissi buna eşlik eder. Bu hisler maruz kalan insanı bir panik havasına sürükler. Daha önce hiç bu etkileri yaşamamış bir kişi panikle sağa sola başını sallamaya başlar. Eğer bu şekilde istemeden  temas eder ve doğrudan maruz kalırsanız sakin kalmaya çalışın. Derin nefes alarak bir süre hareketsiz kalmayı deneyin. İlk 1 dakikadan sonra duruma alışacak ve daha sakin kaldığınızı farkedeceksiniz. Daha sonra biber spreyinden nasıl arınılır ve temizlenir adımlarını izleyebilirsiniz.

 

Biber gazından nasıl temizlenilir ?

 

Biber gazına istemeden de olsa maruz kalınabilir. Peki bu durumda ne yapmalı ? Önce hemen sadece duru, temiz su ile, temas eden bölge yıkanmalı. Bol su ile yıkanan bölgeye hiçbir şekilde sıvı sabun, deterjan veya başka bir kimyasal sürülmemeli. Özellikle alköllü temizleyicilerden kaçınılmalıdır. Direkt olarak burna girmiş ise burun içi aynı şekilde bol su ile sümkürerek yıkanmalı ve gazdan arındırılmalı. Direkt olarak göz ile temas olmuş ise gözler açık biçimde kırpıştırarak bol su ile yıkanmalı. Belirli aralıklar ile (5-7 dk. ) bu uygulamalara devam edilmelidir.

 

Biber gazı yüze zarar verir mi ? 

 

Temas ettği her yüzeye belli miktarda etkisi olan biber gazının yüze ve genel olarak ten üzerine de etkisi vardır. Bu etki alerjik bünyeli insanlarda daha fazla hissedilebilir. Çok yüzeysel ve geçici etkiler olan ten etkisi genellikle hafif kaşıntı, yanma, eğer çok fazla kaşınır ve tahriş edilir ise kabarma olarak gerçekleşir. Kalıcı ve iz bırakan herhangi bir etki biber gazının yüzde bıraktığı bir iz vs. gözlemlenmemiştir.

 

Biber gazı etkisi ne kadar sürer ?

 

Temas edilen biber gazının miktarı ile orantılı olarak etkinin süresi de değişmektedir. Ama genel olarak temas son bulduğu andan itibaren yarım saat ila 1 saat arasında tüm etkiler ortadan kalkmış olur. Dediğimiz gibi bu süre gazın temas edilen bölgeden temizlenmesi ile başlar ve yaklaşık olarak verilmiştir.

 

Biber gazı öldürür mü ?

 

Biber gazının öldürdüğü bir insan yoktur. Bunun anlamı sadece biber gazına maruz kalarak ve sadece bunun etkileri ile ölmesi anlamına gelir ki bu şekilde bir vakıa tespit edilmemiştir. Yazının en başında da bahsettiğimiz üzere biz burada yalnızca OC gas spreyler yani kişisel kullanım için üretilen küçük miktarlı ürünleri baz alırız. Haricinde polis kayıtlarında polis biber gazına maruz kalarak hayatını kaybedenler olabilir bunlar bizlerin konusuna girmediği için burada yer almamıştır.

 

Biber gazı hayvanlar üzerinde etkili mi ?

 

Biber gazı köpekler üzerinde oldukça etkilidir. Köpeklerin burunlarında bulunan koku reseptörler yaklaşık olarak biz insanlardan tam 100 bin kat daha fazladır. Yani ortamdaki tüm kokuları bizden binlerce kat daha iyi alırlar. Bunun anlamı ve konumuz ile alakası şudur. Biber gazı spreyini doğrudan bir köpeğin yüzüne sıktığınızda bir insandan daha fazla etkilenecektir. Gözleri ise bizim gözlerimiz kadar etkilenir ve belirli bir süre açmakta zorlanacaktır. Şiddetli yanma hissi duyacak, acı çekecektir. Elbette bunlar üzülecek konular ve herhangi bir şekilde masum bir hayvana yapılmasını tavsiye etmediğimiz gibi kesinlikle yasaktır ve suçtur. Fakat kayıtlara geçmiş, insanların canları ile ödediği birçok sokak köpeği yada vahşi hayvan saldırısı vardır. Bu yüzden yine en başında söylediğimiz gibi mecbur kalmadıkça hiçbir insan yada hayvan üzerinde biber gazı kullanmamalıyız. Ama Biber gazının köpek, ayı, kurt, domuz, çakal, yılan, tilki, gelincik ve sansar gibi şehirde karşılaşabileceğimiz vahşi hayvanlar üzerinde etkili olduğunu bilmek gerekir. Bir saldırı anında kullanabilirsiniz. Biber gazını vahşi hayvan saldırısında kullananların vidolarından etkili olduğunu görebilirsiniz.

 

Biber Gazı Türleri

Biber gazlarını içerdiği hammaddelere göre 2 farklı türde inceliyoruz. Birincisi organik biber spreyleri yani oc biber dediğimiz grup ki bizi asıl ilgilendiren budur. Diğeri ise Cs biber denilen daha yoğun ve kimyasal içerikl biber gazları bu zaten satışı yasal olmadığı için ilgi alanımıza girmiyor. Bu yüzden Cs biber gazını biz herangi bir şekilde incelemeyeceğiz. Yine şişeden piskürtme biçimlerine göre de biber gazlarını 2 şekilde incelemek ve ayrıştırmak mümkün. Şişeden sıvının çıkışı iki türlü oluyor. Bunlar ;

 

Gaz Olarak Dışarı Püskürtülen Spreyler

 

Biber gazı şişeden fışkırırken tek bir noktaya değil böyle aşağıda fotoğrafta paylaştığımız gibi dağılarak ve gaz halinde çıkıyor ise bu gruba giren bir ürüne sahipsiniz demektir. Bu spreyleme de denilen yöntemin etkisi ve avantajı şudur. Biber gazını kullanan amatör kullanıcılar ilk kullandıklarında heyecan ve panik içerisinde olacakları için bir hedefi tutturmaları zor olabilir. Yaklaşık olarak 2 metreden ve 2 metre kare gibi bir yüzeye etki eden bu yöntemle saldırganın  yüz bölgesini hedeflemek daha kolay olur. Bu yöntemi kullanan biber gazları şunlardır ;

Jenix biber gazı spreyi 40 ml

Nato biber gazı spreyi 40 ml

Jet Biber gazı spreyi 40 ml

Nato biber gazı spreyi 50 ml

 

İp Gibi Direkt Olarak Hedefe Giden Spreyler

 

Spreylemenin aksine bu türde biber gazı şişenin ucundan doğrudan hedefe giden bir ip gibi direkt olarak sıvı halde ulaşır. Bu zaten amatörler için tavsiye edilen bir kullanım modeli değildir. Zira kullanımda profesyonel kullanıcı direkt olarak kişinin belirli bölgelerini hedef alabileceği için bu şekilde tasarlanmıştır. Bir diğer bu hedefe atan biber gazını kullanma bölgesi de outdoor sporlar ile ilgilenen ve kampçılık yapan kullanıcıların özellikle vahşi hayvanlardan korunma için kullanmalarıdır. Bu yöntemi kullanan ürünlerin miktarları diğerlerinden fazladır. Bu yüzden de özellikle bu ürünler ayı, kurt, çakal, tilki gibi vahşi hayvan saldırılarında miktarı fazla olduğu için daha etkili olacaktır. Şimdi de bu yöntemin kullanıldığı ürünlerin hangileri olduğuna bakalım ;

Jenix biber gazı spreyi profesyonel 100 ml

Jet biber gazı spreyi profesyonel 100 ml

 

Biber Gazı Markaları

 

Jenix biber gazı

 

Jenix biber gazı ülkemizde üretilmekte olan en eski ve en çok kullanıcı ya hitap eden üründür diyebiliriz. 2000 yılından bu yana öncelikli olarak polis ve askeri personelin yerli biber spreyi ve solüsyon ihtiyacını karşılayan firma daha sonra sivil vatandaşın kendisini korumak amaçlı kullanabilmesi için küçük miktarlı ürünlerini piyasaya sürmüştür. Sadece ülkemizde değil yaklaşık 30 ülkede satılan ürünleri alanında oldukça başarılıdır. Türkiyede bir çok zincir market bayisi olan jenix markasının Polis sepeti olarak biz de 2010 yılından beri tüm ürünlerini satmaktayız. Jenix firmasının ürünleri ile ilgli her zaman olumlu dönüşler aldık ve halihazırda en fazla satılan biber gazı markası olmayı sürdürüyor. 

Sertifikaları : Jenix biber gazı ürünlerinin tamamında, REACH kayıtları gerçekleştirilmiş olup TÜV Rheinland-Almanya'dan izinlidir, TÜV, CE, EMC, SGS ve GMP ve Intertek'ten tasdikli, RoHS belgeleri ile EC onaylı ISO 9001 ve ISO 14001 sertifikalarına sahiptir. Ülkemizde bu sertifikaların tamamını sağlayan tek kuruluş olup, Dünyada ise bu belgelere sahip 3 farklı firmadan birisidir. Jenix markalı ürünler sitemizde aşağıdaki form ve ebatlarda satıştadır.

 

Jenix biber gazı 40 ml

 

Jenix biber gazı 100 ml

 

 

 

jenix biber gazı

Nato Biber Gazı

 

Nato biber gazı koyu yeşil şişe rengi ve üzerinde bulunan kırmızı beyaz nato yıldızı ile tanınan nato markası dünyanın en ünlü biber gazı üreticisidir. Alman malı olarak tanınan Nato üretim tesislerinin tam olarak yerini bilmemekteyiz. Ülkemize ithalatı Bulgaristan üzerinden yapıldığı biliniyor. Dünyada kişisel savunma için en etkili formül olarak tanınıyor. Polis sepeti olarak 2007 yılından bu yana güvenle ürünlerini satmakta ve sürekli kullanıcılarından olumlu dönüşler almaktayız. Nato markalı ürünler aşağıdaki miktar ve formlarda satışa sunulmaktadır.

 

Nato biber gazı 40 ml

 

Nato biber gazı 50 ml

 

 

nato biber gazı

Jet Biber Gazı

 

Jet biber gazı ülkemizde üretilmekte ve son yıllarda özellikle kolluk kuvvetlerinin kullanımında oldukça başarılı projeler ortaya çıkarmaktadır. Sadece ülkemizde değil yaklaşık 20 ülkeye ihraç edilen jet markalı biber spreyi ürünleri oldukça kaliteli bir Türk malı olması ile bilinir. İSO 9001 sertifikası ile güvenilirliğini kanıtlayan bir üreticidir. Kolluk kuvvetleri ve başta İçişleri Bakanlığı malzeme alım genelgelerini tam karşılaması ile isim yapmış daha sonra vatandaşa satılmakta olan küçük ebatlı modellerini piyasaya sürmüştür. Ürünleri aşağıdaki gibidir.

 

Jet biber gazı 40 ml 

 

Jet biber gazı 100 ml 

 

jet biber gazı